Xəzər Rayon Polis İdarəsində “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda təlim keçirilib
“İnsanları, eləcə də onların əmlaklarını qanunazid əməllərdən qorumaq, belə əməllərin qarşısını almaq, insanların hüquq və azadlıqlarına hörmətlə yanaşmaq, bu hüquqların pozulmasına yol verməmək Azərbaycan polisinin ən ümdə vəzifəsidir” – bu fikirlər iyulun 4-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) ilə birgə Xəzər Rayon Polis İdarəsində təşkil etdiyi təlimdə səsləndirilib.
Təlim Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda keçirilib. Müstəntiq və təhqiqatçılar üçün nəzərdə tutulan bu təlim proqramı onların peşə hazırlığı səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi, şəxsi inkişaf və bacarıqlarının artırılması, o cümlədən xidməti vəzifə öhdəliklərini yerinə yetirərkən insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi üsullarının mənimsənilməsinə yönəlib.
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin xüsusilə mühüm işlər üzrə baş müstəntiqi, polis polkovnik-leytenantı Səbuhi Qasımov iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, İnstitutun insan hüquqlarının müdafiəsi və qorunması istiqamətində apardığı maarifləndirmə tədbirləri polis əməkdaşları üçün daha səmərəli və faydalı olacaq. O, bu təlimlərdən əldə olunan biliklərin polis əməkdaşlarının gələcək fəaliyyətlərində peşəkar davranışlarına zəmin yaradacağını da vurğulayıb.
Təlimdə AİHK-nın 5-ci maddəsi və Azərbaycan qanunvericiliyi müqayisəli təhlil olunub, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təhlükəsiz yaşamaq hüququ və Azərbaycan Respublikasının Cinayət Prosessual Məcəlləsində azadlıq hüququnun təmin edilməsi məsələlərinə toxunulub. Eyni zamanda tutulmuş və ya həbs edilmiş şəxslərin əsas hüquqları, şəxsi toxunulmazlıq hüququ, şərəf və ləyaqətin müdafiəsi hüququ iştirakçılara təqdim olunub. Təqdimatlar İnstitutun şöbə müdiri Vüsalə Muradxanlı və təlimçi-ekspert Hamlet Babayev tərəfindən aparılıb.
Sonra maddə üzrə kazusun həlli qrup təqdimatları ilə davam etdirilib, kazus mövzuları ətrafında maraqlı fikirlər və təkliflər irəli sürülüb. Yekunda 20 təlim iştirakçısına sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildən bugünə kimi respublikamızın 11 rayon və şəhərində Daxili İşlər Nazirliyinin 228 polis əməkdaşı üçün AİHK-nın 5-ci maddəsi mövzusunda maarifləndirici təlimlər keçirib.

В Хазарском районном управлении полиции проведен тренинг на тему «Право на свободу и личную неприкосновенность»
«Защита людей и их собственности от противозаконных посягательств, предотвращение подобных деяний, уважительное отношение к правам и свободам человека, недопущение нарушения этих прав- одна из главных задач азербайджанской полиции» — эта мысль была озвучена на тренинге в Хазарском районном управлении полиции, организованном 4 июля Институтом права и прав человека совместно с Министерством внутренних дел (МВД).
Тренинг был проведен на тему «Право на свободу и личную неприкосновенность», закрепленную в статье 5 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ). Данная программа тренинга, предназначенная для следователей и дознавателей, направлена на совершенствование уровня их профессиональной подготовки, личностного роста и совершенствования навыков, а также на изучение механизмов защиты прав и свобод человека при исполнении своих служебных обязанностей.
Старший следователь по особо важным делам Главного управления следствия и дознания Министерства внутренних дел, полковник-лейтенант полиции Сабухи Гасымов в своем приветственном слове отметил, что просветительские мероприятия, проводимые Институтом в области соблюдения и защиты прав человека, окажут эффективное и полезное влияние на сотрудников полиции. Он также подчеркнул, что знания, полученные на этих тренингах, заложат основу для профессионального поведения сотрудников полиции в их дальнейшей деятельности.
На тренинге был проведен сравнительный анализ статьи 5 ЕКПЧ и законодательства Азербайджана, затронуты вопросы обеспечения права на безопасное проживание, закрепленное в Конституции Азербайджанской Республики и права на свободу, предусмотренное в Уголовно-процессуальном кодексе Азербайджанской Республики. Также участники были ознакомлены об основных правах задержанных или заключенных лиц, праве на личную неприкосновенность, праве на защиту чести и достоинства. С презентацией выступили заведующий отделом Института Вюсаля Мурадханлы и тренер-эксперт Гамлет Бабаев.
Далее решения казусов по статье было продолжено групповыми выступлениями, где были выдвинуты интересные идеи и предложения по темам казусов. По завершении тренинга 20 участникам были вручены сертификаты.
Следует отметить, что с 2023 года по сегодняшний день в 11 районах и городах нашей республики были проведены просветительские тренинги по статье 5 ЕКПЧ для 228 сотрудников полиции Министерства внутренних дел.