Hüquq və kadrlar şöbəsi
İsaməddin İslam oğlu Xamoyev 1975-ci il yanvarın 27-də anadan olub. 2000-ci ildə Azərbaycan Beynəlxalq Universitetinin Hüquq fakültəsini bitirib.
2000-2003-cü illərdə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanında hüquqşünas, 2003-2013-cü illərdə Hüquq şöbəsinin rəisi, 2013-2014-cü illərdə Dövlət Dəniz Administrasiyasının tabeliyində Nəqliyyat və Texniki Təminat İdarəsinin müdiri, 2014-2015-ci illərdə Dövlət Dəniz Administrasiyasının tabeliyində Dəniz Üzgüçülüyünün Təhlükəsizliyi Mərkəzinin direktor müavini, 2015-2018-ci illərdə Mərkəzin direktoru, 2018-2021-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyinin tabeliyində “Dəniz Üzgüçülüyünün Təhlükəsizliyi Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədr müavini, 2021-2022-ci illərdə həmin Agentliyin Qəzaların araşdırılması şöbəsinin baş mütəxəssisi vəzifəsində çalışmışdır.
Dövlət Dəniz Administrasiyası kollegiyasının qərarı ilə “Donanmanın fəxri işçisi” döş nişanı və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Azərbaycanda dəniz nəqliyyatının inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir. Hazırda “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxsin Hüquq və kadrlar şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır.
Azərbaycan, rus və türk dillərində sərbəst danışır.
Hüquq və kadrlar şöbəsinin 4 əməkdaşı var.
· İnstitutun fəaliyyəti ilə bağlı hüquqi aktların hazırlanmasını və ekspertizasının həyata keçirilməsini təmin edir;

Department of Law and Human Resources
Isamaddin Khamoyev was born on January 27, 1975. In 2000, he graduated from the Faculty of Law of Azerbaijan International University.
During 2000-2021 he worked in the below given positions:
In 2000-2003 - a lawyer at the Baku International Trade Sea Port
In 2003-2013 - the head of the Legal Department, of the International Trade Sea Port
In 2013-2014 - the head of the Transport and Technical Support Department under the State Maritime Administration
In 2014-2015 – the deputy director of the Maritime Swimming Safety Center under the State Maritime Administration
In 2015-2018, director of the Maritime Swimming Safety Center under the State Maritime Administration
In 2018-2021, Deputy Chairman of the Board of the Center of “Maritime Swimming Safety” public legal entity under the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan.
By the decision of the Board of the State Maritime Administration, he was awarded with the “Honorary employee of the Navy” badge and with the “Progress” medal for his services in the development of maritime transport in Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
Currently, he is the head of the Department of Law and Human Resources of the Institute of Law and Human Rights.
He is fluent in Azerbaijani, Russian and Turkish languages.
He is married and has two children.
Department of Law and Human Resources has 4 employees.
The department operates in the following directions:
· To ensure the preparation and examination of legal documents related to the activity of the Institute;
· To ensure the protection of legal and legislative interests of the Institute;
· To ensure organization and improvement of human resources activities and regulation of labor relations;
· To perform methodical and practical management of human resources activities within the structure of the Institute;