İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsi
Babayev Hamlet Akif oğlu 13 avqust 1977-ci il tarixdə Bakı şəhərində anadan olub. 1998-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq hüquq və beynəlxalq münasibətlər fakültəsini hüquqşünaslıq ixtisası üzrə bitirərək bakalavr dərəcəsi, 2000-ci ildə magistr dərəcəsi almışdır. 1999-cu ilin mart ayından 2022-ci ilin mart ayınadək Azərbaycan Respublikasının daxili işlər orqanlarında xidmət edib. Azərbaycan Respublikasında İnterpolun Milli Mərkəzi Bürosunda şöbə rəisinin müavini vəzifəsinə qədər yüksəlib. Hal-hazırda istefada olan polis polkovnikidir.
2022-ci ilin mart ayından 2023-cü ilin noyabr ayınadək əmək fəaliyyətini “MG Consulting” MMC-də hüquqşünas vəzifəsində davam etdirib.
2023-cü ilin dekabr ayından “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxsin İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsində təlimçi ekspert vəzifəsində çalışıb. Hazırda “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxsin İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiridir.
Müxtəlif elmi məqalələrin müəllifidir. Rus və ingilis dillərində sərbəst danışır.
İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin 7 nəfər əməkdaşı var.
·         Hüquqi maarifləndirmə işlərinin aparılmasında iştirak edir;
·        Mərkəzin fəaliyyətinə elmi-praktiki dəstək verilməsinə öz profili çərçivəsində yardım edir;
·         Dövlət orqanlarının (qurumlarının) əməkdaşlarının bilik, bacarıq və səriştələrinin inkişaf etdirilməsində iştirak edir;
·       Azərbaycan Respublikasında ictimai-siyasi fikrin və hüquqi şüurun formalaşdırılmasında iştirak edir;
·         İnsan hüquqlarının beynəlxalq müdafiəsi mexanizmlərinin fəaliyyət təcrübəsini öyrənir və təşviq edir;
·         İnsan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının Azərbaycanla bağlı qərarlarının təhlili üzrə tədbirlər təşkil edir;
·         Hüquqşünaslıq ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün insan hüquqlarının problemli məsələləri ilə bağlı təlimlər təşkil edir və keçirir;
·         Hüquqşünas məzunların stajorluq əsasında təcrübi vərdişlər mənimsəməsinə yardım edir;
·         Müasir rəqəmsal texnoloji həll imkanlarından istifadə etməklə insan hüquqları sahəsində distant təlimlər təşkil edir.

Отдел тренинга и экспертизы по правам человека
Бабаев Гамлет Акиф оглу родился 13 августа 1977 года в городе Баку. В 1998 году окончил факультет Международного права и международных отношений Бакинского государственного университета, получив степень бакалавра по специальности «юриспруденция», а в 2000 году – степень магистра. С марта 1999 года по март 2022 года служил в органах внутренних дел Азербайджанской Республики. Дослужился до должности заместителя начальника отдела в Национальном центральном бюро Интерпола в Азербайджанской Республике. В настоящее время является полковником полиции в отставке.
С марта 2022 года по ноябрь 2023 года продолжил работу юристом в ООО «MG Consulting».
С декабря 2023 года начал работать тренером-экспертом в Отделе тренинга и экспертизы по правам человека юридического лица публичного права «Институт права и прав человека». В настоящее время является заведующим отделом тренинга и экспертизы по правам человека Института.
Является автором различных научных статей. Свободно владеет русским и английским языками.
Женат, имеет двоих детей.
В Отделе обучения и экспертизы по правам человека работает 7 сотрудников.
· Участвует в юридической просветительной работе;
· Оказывает научно-практическую поддержку деятельности Центра в рамках своего профиля;
· Участвует в развитии умений и навыков работников государственных органов (учреждений);
· Участвует в формировании общественно-политической мысли и правосознания в Азербайджанской Республике;
· Изучает опыт и оказывает поддержку деятельности механизмов международной защиты прав человека;
· Проводит экспертизу судебных решений по правам человека связанные с Азербайджаном и организовывает тренинги по ним;
· Организует и проводит тренинги по проблемным вопросам прав человека для студентов, изучающих юриспруденцию;
· Помогает выпускникам юридического факультета приобрести практические навыки на основе стажировки;
· Организовывает дистанционное обучение в области прав человека с использованием возможностей современных цифровых технологических решений.