İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsi
Babayev Hamlet Akif oğlu 13 avqust 1977-ci il tarixdə Bakı şəhərində anadan olub. 1998-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq hüquq və beynəlxalq münasibətlər fakültəsini hüquqşünaslıq ixtisası üzrə bitirərək bakalavr dərəcəsi, 2000-ci ildə magistr dərəcəsi almışdır. 1999-cu ilin mart ayından 2022-ci ilin mart ayınadək Azərbaycan Respublikasının daxili işlər orqanlarında xidmət edib. Azərbaycan Respublikasında İnterpolun Milli Mərkəzi Bürosunda şöbə rəisinin müavini vəzifəsinə qədər yüksəlib. Hal-hazırda istefada olan polis polkovnikidir.
2022-ci ilin mart ayından 2023-cü ilin noyabr ayınadək əmək fəaliyyətini “MG Consulting” MMC-də hüquqşünas vəzifəsində davam etdirib.
2023-cü ilin dekabr ayından “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxsin İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsində təlimçi ekspert vəzifəsində çalışıb. Hazırda “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxsin İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiridir.
Müxtəlif elmi məqalələrin müəllifidir. Rus və ingilis dillərində sərbəst danışır.
İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin 7 nəfər əməkdaşı var.
·         Hüquqi maarifləndirmə işlərinin aparılmasında iştirak edir;
·        Mərkəzin fəaliyyətinə elmi-praktiki dəstək verilməsinə öz profili çərçivəsində yardım edir;
·         Dövlət orqanlarının (qurumlarının) əməkdaşlarının bilik, bacarıq və səriştələrinin inkişaf etdirilməsində iştirak edir;
·       Azərbaycan Respublikasında ictimai-siyasi fikrin və hüquqi şüurun formalaşdırılmasında iştirak edir;
·         İnsan hüquqlarının beynəlxalq müdafiəsi mexanizmlərinin fəaliyyət təcrübəsini öyrənir və təşviq edir;
·         İnsan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının Azərbaycanla bağlı qərarlarının təhlili üzrə tədbirlər təşkil edir;
·         Hüquqşünaslıq ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün insan hüquqlarının problemli məsələləri ilə bağlı təlimlər təşkil edir və keçirir;
·         Hüquqşünas məzunların stajorluq əsasında təcrübi vərdişlər mənimsəməsinə yardım edir;
·         Müasir rəqəmsal texnoloji həll imkanlarından istifadə etməklə insan hüquqları sahəsində distant təlimlər təşkil edir.

Human Rights Training and Expertise Department
Hamlet Babayev Akif oghlu was born on August 13, 1977, in Baku. In 1998, he graduated from the Faculty of International Law and International Relations of Baku State University with a degree in law and earned his master’s degree in 2000.
He served in the internal affairs bodies of the Republic of Azerbaijan from March 1999 to March 2022. He held the position of Deputy Head of Department at the National Central Bureau of Interpol in the Republic of Azerbaijan. Mr. Babayev is currently a retired police colonel.
Between March 2022 and November 2023, he continued his work as a lawyer at “MG Consulting” LLC.
Since December 2023, he has been working as a trainer-expert in the Human Rights Training and Expertise Department of the “Institute of Law and Human Rights” public legal entity.  Currently, he is the head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute.
Mr. Babayev is the author of various scholarly articles and is fluent in Russian and English.
He is married and has two children.
Human Rights Training and Expertise Department has 7 employees.
·          Participates in legal education activities;
·        Assists in providing scientific and practical support for the activities of the Center within the frames of its profile;
·         Participates in the development of knowledge, skills and competencies of employees of state bodies (institutions);
·       Participates in the formation of socio-political opinion and legal consciousness in the Republic of Azerbaijan;
·         Studies and promotes the experience of application of international mechanisms for the protection of human rights;
·         Organizes events to analyze the decisions of international non-governmental organizations regarding Azerbaijan in the field of human rights protection;
·          Organizes and conducts training on human rights for law students;
·         Helps graduate lawyers to acquire practical skills on the basis of an internship;
·         Organizes distance trainings in the field of human rights using modern digital technological solutions.