İnsan hüquqları sahəsində təlimlər Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar xidmətində müzakirə olunub
15.02.2024-cü il tarixdə Ədliyyə nazirinin müavini - Penitensiar xidmətin rəisi ədliyyə general-mayoru Mirsaleh Seyidov Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə və İnstitutun məsul əməkdaşları ilə görüş keçirib.
Görüşdə Penitensiar xidmət əməkdaşlarının hüquqi biliklərinin artırılması və maarifləndirilməsi, onlar üçün təlimlərin təşkili və keçirilməsi, məhkum və həbs edilmiş şəxslərin hüquqlarının qorunması, onlara hüquqi yardımın göstərilməsi, cəzaçəkmə müəssisələrinin kitabxanalarının hüquq ədəbiyyatı ilə zənginləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Nazir müavini qonaqları salamlayaraq, Penitensiar sahədə aparılan islahatlar və yeniliklər barədə onlara ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, aparılan islahatlar çərçivəsində Xidmətin peşəkar kadr korpusunun formalaşdırılması, hazırlıqlı kadrların işə qəbulu, işçilərin bilik və bacarıqlarının, fiziki və döyüş hazırlıqlarının artırılması, beynəlxalq və yerli qanunvericilik bazasının öyrənilməsi və bu sahədə yeniliklərin operativ olaraq tətbiqi prioritet məsələlərdəndir.
M.Seyidov məhkum və həbs edilmiş şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi istiqamətində Penitensiar xidmət əməkdaşlarının peşəkarlığının artırılmasında hər bir təklifin dəyərli olduğunu qeyd edərək, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxs tərəfindən Xidmət əməkdaşları üçün təlimlərin keçirilməsi təşəbbüslərinə görə təşəkkürünü bildirib. Müzakirələr zamanı qonaqlara süni intellektin tətbiqi ilə vətəndaşlara məsafədən eyni vaxtda müxtəlif ədliyyə xidmətlərinin göstərilməsini mümkün edən “ƏNTEZ” xidmət platforması barədə geniş məlumat verilib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. O, İnstitutun 2023-cü ildəki fəaliyyəti və əldə edilən nailiyyətlər barədə təfərrüatları təqdim edib. Məhəmməd Quluzadə İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən dövlət qurumlarının və hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşları, yerli icra hakimiyyətinin nümayəndələri, o cümlədən qadınların və yetkinlik yaşına çatmayanların cəzaçəkmə müəssisələrində məhbuslar üçün insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində təşkil olunan maarifləndirici təlimlər barədə danışıb.

Trainings in the field of human rights were discussed at the Penitentiary Service of the Ministry of Justice
On February 15th, 2024, Deputy Minister of Justice - Chief of the Penitentiary Service Major General Mirsaleh Seyidov held a meeting with the Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights public legal entity Mahammad Guluzade and the employees of the Institute.
The issues of raising awareness and increasing legal education of penitentiary service employees, organizing and conducting training for them, protecting the rights of convicted and arrested persons, providing them with legal assistance, as well as enriching the libraries of penitentiary institutions with legal literature, were discussed at the meeting.
Greeting the guests deputy minister gave them detailed information about the reforms and innovations in the field of penitentiary. He mentioned that forming the professional staff of the Service within the framework of the reforms, hiring trained personnel, increasing the knowledge and skills of employees, physical and combat training, studying the international and local legislative framework, and promptly applying innovations in this field are among the priority issues.
Pointing out that every proposal is valuable in improving the professionalism of Penitentiary Service employees in the direction of ensuring the rights and freedoms of convicted and arrested persons, M. Seyidov expressed his gratitude to the Institute of Law and Human Rights for the initiatives of conducting trainings for Service employees. During the discussions, the guests were given extensive information about the “ƏNTEZ” service platform, which provides various justice services simultaneously to citizens at a distance with the application of artificial intelligence.
Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade expressed his gratitude for the warm welcome. He presented the details of the activities and achievements of the Institute in 2023. M. Guluzade spoke about the awareness raising trainings organized by the trainers-experts of the Institute for the protection of human rights for employees of state institutions and law enforcement agencies, representatives of local executive power, including women and juveniles in prisons.