İnsan hüquqları sahəsində təlimlər Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar xidmətində müzakirə olunub
15.02.2024-cü il tarixdə Ədliyyə nazirinin müavini - Penitensiar xidmətin rəisi ədliyyə general-mayoru Mirsaleh Seyidov Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə və İnstitutun məsul əməkdaşları ilə görüş keçirib.
Görüşdə Penitensiar xidmət əməkdaşlarının hüquqi biliklərinin artırılması və maarifləndirilməsi, onlar üçün təlimlərin təşkili və keçirilməsi, məhkum və həbs edilmiş şəxslərin hüquqlarının qorunması, onlara hüquqi yardımın göstərilməsi, cəzaçəkmə müəssisələrinin kitabxanalarının hüquq ədəbiyyatı ilə zənginləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Nazir müavini qonaqları salamlayaraq, Penitensiar sahədə aparılan islahatlar və yeniliklər barədə onlara ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, aparılan islahatlar çərçivəsində Xidmətin peşəkar kadr korpusunun formalaşdırılması, hazırlıqlı kadrların işə qəbulu, işçilərin bilik və bacarıqlarının, fiziki və döyüş hazırlıqlarının artırılması, beynəlxalq və yerli qanunvericilik bazasının öyrənilməsi və bu sahədə yeniliklərin operativ olaraq tətbiqi prioritet məsələlərdəndir.
M.Seyidov məhkum və həbs edilmiş şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi istiqamətində Penitensiar xidmət əməkdaşlarının peşəkarlığının artırılmasında hər bir təklifin dəyərli olduğunu qeyd edərək, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxs tərəfindən Xidmət əməkdaşları üçün təlimlərin keçirilməsi təşəbbüslərinə görə təşəkkürünü bildirib. Müzakirələr zamanı qonaqlara süni intellektin tətbiqi ilə vətəndaşlara məsafədən eyni vaxtda müxtəlif ədliyyə xidmətlərinin göstərilməsini mümkün edən “ƏNTEZ” xidmət platforması barədə geniş məlumat verilib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. O, İnstitutun 2023-cü ildəki fəaliyyəti və əldə edilən nailiyyətlər barədə təfərrüatları təqdim edib. Məhəmməd Quluzadə İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən dövlət qurumlarının və hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşları, yerli icra hakimiyyətinin nümayəndələri, o cümlədən qadınların və yetkinlik yaşına çatmayanların cəzaçəkmə müəssisələrində məhbuslar üçün insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində təşkil olunan maarifləndirici təlimlər barədə danışıb.

В Пенитенциарной службе министерства юстиции были обсуждены тренинги в сфере прав человека
15 февраля 2024 года заместитель министра юстиции – начальник Пенитенциарной службы генерал-майор Мирсалех Сеидов провел встречу с председателем правления юридического лица публичного права «Институт права и прав человека» Магомедом Гулузаде и сотрудниками Института.
На встрече были обсуждены вопросы просвещения и повышения правовой грамотности сотрудников Пенитенциарной службы, организация и проведение для них тренингов, защита прав осужденных и арестованных лиц, оказание им юридической помощи, а также пополнение библиотек пенитенциарных учреждений юридической литературой.
Заместитель министра в приветственной речи предоставил подробную информацию о реформах и нововведениях в пенитенциарной системе. Он отметил, что в рамках проведенных реформ приоритетными вопросами являются формирование профессионального кадрового корпуса Службы, повышение квалификации работников, их физической и боевой подготовки, изучение международной и местной законодательной базы и оперативное применение инноваций в этой сфере.
М.Сеидов отметил, что высоко ценит каждое предложение, направленное на повышение профессионализма сотрудников Пенитенциарной службы, что в дальнейшем будет способствовать эффективному обеспечению прав и свобод осужденных и арестованных лиц, а также поблагодарил представителей Институт права и прав человека за инициативу по проведению тренингов для сотрудников Службы. В ходе обсуждений гостям была предоставлена исчерпывающая информация о платформе услуг «ƏNTEZ», позволяющей оказывать гражданам различные юридические услуги дистанционно с применением искусственного интеллекта .
Председатель правления Института Магомед Гулузаде выразил благодарность и признательность за оказанный теплый прием и подробно рассказал о деятельности и достижениях Института за 2023 год. Магомед Гулузаде проинформировал о просветительских тренингах в сфере защиты прав человека, организованных тренерами-экспертами Института для сотрудников государственных структур и правоохранительных органов, представителей местных органов исполнительной власти, а также для женщин и несовершеннолетних, находящихся в местах лишения свободы.