Əməkdaşımız "Dövlət Qurumlarında İnformasiya Şəffaflığının Ölçülməsi”nin hesabat iclasında İnstitutumuzu təmsil edib
İyulun 5-də Azərbaycan Respublikası "Dövlət Qurumlarında İnformasiya Şəffaflığının Ölçülməsi” təşəbbüsü çərçivəsində 1 yanvar-31 mart 2023-cü il tarixlərini əhatə edən monitorinqin yekun hesabatı açıqlanıb.
Hesabat layihənin rəhbəri, hüquqşünas Ələsgər Məmmədli və monitorinq qrupunun rəhbəri Nəsimi Məmmədlinin təqdimatı, həmçinin, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Auldun, yerli QHT təmsilçilərinin və bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələrinin  iştirakı ilə baş tutub. Hesabat iclasında İnstitutumuzu Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev təmsil edib.
Hesabatın təqdimatında bildirilib ki, monitorinq qanunvericiliyə uyğun olaraq informasiya sahibi rolunda mövcud olan 151 dövlət qurumu və hüquqi şəxslərin rəsmi saytları əsasında aparılıb (14 dövlət qurumu, 17 nazirlik, 7 komitə, 19 dövlət xidməti, 30 agentlik, 20 Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (ASC) və Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC), 28 fond, 16 şirkət, idarələr, mərkəzlər, MMC-lər, komissiyalar, institutlar və digər qurumlar).
İclasda qeyd edilib ki,  dövlət qurumlarının göstərdiyi elektron xidmətlərin vəziyyəti 13 parametr və 59 qiymətləndirici meyar üzrə təhlil edilib, informasiyaların və xidmətlərin kəmiyyət və keyfiyyəti hərtərəfli araşdırılıb.  Bu məqsədlə 10562 bloka giriş edilib, dövlət qurumlarının rəsmi internet resurslarında onlayn şəffaflıq vəziyyətini ölçmək üçün rəsmi saytlarda yerləşdirilən 8968 informasiya blokunun hər biri fərdi analiz edilib.
Bundan başqa, dövlət qurumlarının dövlət xidmətləri ilə bağlı vahid məlumat portalına inteqrasiyasının real vəziyyəti də araşdırılıb. Sonda ilk 10-luqda olan dövlət qurumlarının adları ictimaiyyətə açıqlanıb. Həmin qurumların sırasında Vergilər Xidməti, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Dövlət Gömrük Komitəsi, Maliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi və digərləri yer almışdır.

Our employee represented the Institute at the public meeting named “Measuring Information Transparency in the Governmental Institutions”
On July 5, within the framework of the initiative  named “Measuring Information Transparency in the Governmental Institutions” there was held a public presentation of  the final monitoring report for the period from January 1 to March 31, 2023.
The report was presented by the project manager, lawyer Alasgar Mammadli and the head of the monitoring group Nasimi Mammadli.  Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to our country Fergus Auld, representatives of local NGOs and representatives from various governmental institutions also took part at the event.
Our Institute was represented by the head of the Communications and International Relations department, Ilgar Aghasiyev.
In the presentation of the report, it was indicated that in accordance with the law the monitoring was carried out on the basis of information of the official websites of 151 state institutions and legal entities (14 state institutions, 17 ministries, 7 committees, 19 state services, 30 agencies, 20 open joint-stock companies (JSC) and closed joint stock companies (CJSC), 28 funds, 16 companies, offices, centers, LLCs, commissions, institutions and other agencies).
At the meeting it was noted that the state  of e-services provided by government agencies, the quantity and quality of information and services were analyzed and carefully examined in accordance with  13 parameters and 59 evaluation criteria, and . For this purpose, 10,562 information blocks were accessed, and each of the 8,968 information blocks posted on official websites was individually analyzed in order to measure the state of online transparency in the official Internet resources of governmental institutions .
In addition, the real possibilities  of the integration of e-services of the governmental  institutions into a single information portal  were also thoroughly discussed. At the end the names of the top 10 governmental institutions which demonstrated the best results were presented to the public. The State Tax Service, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), the State Customs Committee, the Ministry of Finance, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the State Tourism Agency and others were among the mentioned institutions.