Əməkdaşımız "Dövlət Qurumlarında İnformasiya Şəffaflığının Ölçülməsi”nin hesabat iclasında İnstitutumuzu təmsil edib
İyulun 5-də Azərbaycan Respublikası "Dövlət Qurumlarında İnformasiya Şəffaflığının Ölçülməsi” təşəbbüsü çərçivəsində 1 yanvar-31 mart 2023-cü il tarixlərini əhatə edən monitorinqin yekun hesabatı açıqlanıb.
Hesabat layihənin rəhbəri, hüquqşünas Ələsgər Məmmədli və monitorinq qrupunun rəhbəri Nəsimi Məmmədlinin təqdimatı, həmçinin, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Auldun, yerli QHT təmsilçilərinin və bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələrinin  iştirakı ilə baş tutub. Hesabat iclasında İnstitutumuzu Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev təmsil edib.
Hesabatın təqdimatında bildirilib ki, monitorinq qanunvericiliyə uyğun olaraq informasiya sahibi rolunda mövcud olan 151 dövlət qurumu və hüquqi şəxslərin rəsmi saytları əsasında aparılıb (14 dövlət qurumu, 17 nazirlik, 7 komitə, 19 dövlət xidməti, 30 agentlik, 20 Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (ASC) və Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC), 28 fond, 16 şirkət, idarələr, mərkəzlər, MMC-lər, komissiyalar, institutlar və digər qurumlar).
İclasda qeyd edilib ki,  dövlət qurumlarının göstərdiyi elektron xidmətlərin vəziyyəti 13 parametr və 59 qiymətləndirici meyar üzrə təhlil edilib, informasiyaların və xidmətlərin kəmiyyət və keyfiyyəti hərtərəfli araşdırılıb.  Bu məqsədlə 10562 bloka giriş edilib, dövlət qurumlarının rəsmi internet resurslarında onlayn şəffaflıq vəziyyətini ölçmək üçün rəsmi saytlarda yerləşdirilən 8968 informasiya blokunun hər biri fərdi analiz edilib.
Bundan başqa, dövlət qurumlarının dövlət xidmətləri ilə bağlı vahid məlumat portalına inteqrasiyasının real vəziyyəti də araşdırılıb. Sonda ilk 10-luqda olan dövlət qurumlarının adları ictimaiyyətə açıqlanıb. Həmin qurumların sırasında Vergilər Xidməti, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Dövlət Gömrük Komitəsi, Maliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi və digərləri yer almışdır.

Наш сотрудник представил Институт на отчётном собрании «Измерение информационной прозрачности в государственных структурах»
5 июля в рамках инициативы «Измерение информационной прозрачности в государственных структурах» Азербайджанской Республики был обнародован итоговый отчёт мониторинга за период с 1 января по 31 марта 2023 года.
Отчёт представили руководитель проекта, юрист Алескер Мамедли и руководитель мониторинговой группы Насими Мамедли, также в собрании приняли участие посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в нашей стране Фергус Олд, представители местных НПО и ряда государственных структур. На отчётном собрании наш Институт представлял  заведующий Отделом прессы и международных связей, Ильгар Агасиев.
На презентации отчёта было указано, что мониторинг проводился на базе информации официальных сайтов 151 государственной структуры и юридических лиц (14 государственных структур, 17 министерств, 7 комитетов, 19 государственных служб, 30 агентств, 20 открытых акционерных обществ (ОАО) и закрытых акционерных обществ (ЗАО), 28 фондов, 16 компаний, управлений, центров, ООО, комиссий, институтов и других структур).
На собрании было отмечено, что состояние электронных услуг, предоставляемых государственными структурами, было проанализировано по 13 параметрам и 59 критериям оценки , всесторонне исследовано количество и качество информации и услуг. С этой целью было осуществлено   обращение к  10 562 блокам, и каждый из 8 968 информационных блоков, размещённых на официальных сайтах, был индивидуально проанализирован с целью измерения состояния онлайн-прозрачности на официальных интернет-ресурсах государственных структур.
Кроме того, также была исследована реальная ситуация интеграции государственных структур в единый информационный портал, связанный с государственными услугами. В завершении, общественности были объявлены названия 10 лучших государственных структур. В их числе Налоговая служба, Агентство развития малого и среднего бизнеса (KOBİA), Государственный таможенный комитет, Министерство финансов, Министерство труда и социальной защиты населения, Государственное агентство по туризму и другие.