Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçirilib
19 may 2023-cü il tarixində “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxsin (İnstitut) təlimçi-ekspertləri Bakı şəhəri Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçiblər.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyəti Başçısının müavini İradə Muradova qonaqları salamlayaraq İnstitutun aktual mövzular ətrafında təşkil etdiyi bu cür təlimləri yüksək dəyərləndirdiyini və gələcəkdə bu əməkdaşlığın davamlı olacağına ümid bəslədiyini vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova Institutun fəaliyyət istiqamətlərindən xəbər vermiş və təlimin məqsədləri haqqında təlim iştirakçılarına məlumat vermişdir.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, həmçinin QHT-lərlə əməkdaşlıq, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunmuş, bu barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Təlimçi Gülnaz Ələsgərova “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək Avropa Konvensiyasının 13-cü (Səmərəli hüquqi müdafiə vasitələri hüququ) və 34-cü (Fərdi şikayətlər) maddələri barədə ətraflı şərh vermiş, eyni zamanda icra hakimiyyətlərinin fəaliyyətləri ilə bağlı statistik rəqəmləri təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Digər təlimçi Nəzrin Əliyevanın təqdimatında “Korrupsiya və rüşvət nədir?”, “Korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri” və “Korrupsiya ilə əlaqədar yerli və beynəlxalq qanunvericilik” mövzuları dolğun izah olunmuşdur.
Müzakirələr zamanı icra hakimiyyəti əməkdaşlarının sualları cavablandırılmış, mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, həmçinin, təlimin qiymətləndirilməsi üçün sorğu-anket forması doldurulmuşdur. Sonda təlimdə iştirak edən icra hakimiyyəti nümayəndələrinə sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

Проведен тренинг для сотрудников Исполнительной власти Наримановского района
19 мая 2023-го года обучающие эксперты «Института права и прав человека» публичного юридического лица (Институт) провели тренинг для сотрудников Исполнительной власти Наримановского района города Баку.
Тренинг охватывал такие темы, как«Рассмотрение обращений граждан», «Коррупция, взяточничество и этичное поведение», «Ответственность в социальных сетях » и «Перспективы сотрудничества местных органов исполнительной власти с НПО».
Открывая обучающее мероприятие вступительной речью ,  заместитель главы исполнительной власти Наримановского района Ирада Мурадова подчеркнула, что высоко ценит организованные Институтом тренинги по актуальным темам , и надеется, что это сотрудничество будет продолжаться и в будущем.
Заместитель председателя правления Института, Натаван Рустамова, рассказала участникам тренинга о направлениях деятельности Института и ознакомила их с целями тренинга.
Заведующая Отделом обучения и экспертизы по правам человека Института, Вюсаля Мурадханлы, выступила с докладом  по темам «Ответственность в социальных сетях » и «Перспективы сотрудничества местных органов исполнительной власти с НПО»,где  затронула вопросы о соблюдении правил интернета при использовании платформ социальных сетей и права на доступ к информации, дала подробную информацию о сотрудничестве с НПО, роли НПО в обеспечении общественного контроля и доведении до мировой общественности реалий  об Азербайджане.
Тренер, Гюльназ Алескерова, выступила с докладом  на тему «Рассмотрение обращений граждан», подробно разъяснила статью 13 (Право на эффективное средство правовой защиты) и статью 34 (Индивидуальные жалобы) Европейской конвенции , а также довела до сведения участников тренинга статистические данные  о деятельности органов исполнительной власти.
Тренер, Назрин Алиева, подробно осветила  темы «Что такое коррупция и взяточничество?», «Субъекты коррупционных правонарушений» и «Местное и международное законодательство в отношении коррупции».В ходе обсуждений состоялся широкий обмен мнениями по рассматриваемым темам ,а также  даны исчерпывающие   ответы на вопросы сотрудников исполнительной власти.