Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçirilib
19 may 2023-cü il tarixində “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxsin (İnstitut) təlimçi-ekspertləri Bakı şəhəri Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçiblər.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyəti Başçısının müavini İradə Muradova qonaqları salamlayaraq İnstitutun aktual mövzular ətrafında təşkil etdiyi bu cür təlimləri yüksək dəyərləndirdiyini və gələcəkdə bu əməkdaşlığın davamlı olacağına ümid bəslədiyini vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova Institutun fəaliyyət istiqamətlərindən xəbər vermiş və təlimin məqsədləri haqqında təlim iştirakçılarına məlumat vermişdir.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, həmçinin QHT-lərlə əməkdaşlıq, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunmuş, bu barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Təlimçi Gülnaz Ələsgərova “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək Avropa Konvensiyasının 13-cü (Səmərəli hüquqi müdafiə vasitələri hüququ) və 34-cü (Fərdi şikayətlər) maddələri barədə ətraflı şərh vermiş, eyni zamanda icra hakimiyyətlərinin fəaliyyətləri ilə bağlı statistik rəqəmləri təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Digər təlimçi Nəzrin Əliyevanın təqdimatında “Korrupsiya və rüşvət nədir?”, “Korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri” və “Korrupsiya ilə əlaqədar yerli və beynəlxalq qanunvericilik” mövzuları dolğun izah olunmuşdur.
Müzakirələr zamanı icra hakimiyyəti əməkdaşlarının sualları cavablandırılmış, mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, həmçinin, təlimin qiymətləndirilməsi üçün sorğu-anket forması doldurulmuşdur. Sonda təlimdə iştirak edən icra hakimiyyəti nümayəndələrinə sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

Training was held for employees of the Executive Power of Narimanov District
On May 19, 2023, trainers-experts of the "Institute of Law and Human Rights" public legal entity (Institute) conducted training for the employees of the Executive Power of Narimanov District of Baku city.
The training covered the topics of "Consideration of citizens' appeals", "Corruption, bribery and ethical behavior", "Responsibility in social media" and "Perspectives of cooperation of local executive authorities with NGOs".
Irada Muradova, Deputy Head of Executive Power of Narimanov District, who started the training with an introductory speech, welcomed the guests and emphasized that she valued highly such trainings organized by the Institute and expressed her hope that this cooperation would continue in the future.
Natavan Rustamova, the deputy chairman of the Institute's Executive Board, informed the training participants about the objectives of the training and the activities of the Institute.
Vusala Muradkhanli, head of the human rights training and expertise department of the Institute, delivered a speech with presentation on "Responsibility on social media" and "Perspectives of cooperation of local executive authorities with NGOs". The trainer touched upon the issues of the person's right to use the social networking platform and complying with the Internet rules when exercising of the right to access information and the role of NGOs in ensuring public control and conveying the Azerbaijani realities to the international community.
Trainer Gulnaz Alasgarova made a speech on the topic "Dealing with citizens' appeals" and gave a detailed explanation about the 13th (Right to effective legal remedies) and 34th (Individual complaints) articles of the European Convention, and brought to the attention of the training participants the statistical figures related to the activities of the executive authorities.
In her presentation, trainer Nazrin Aliyeva covered such topics as "What is corruption and bribery?", "Subjects of corruption-related offenses" and "Local and international legislation associated with corruption".
During the discussions, the questions of the employees of the executive authority were answered, a wide range of ideas were exchanged on the topics, and a survey form was filled out for the evaluation of the training. At the end, certificates were presented to the representatives of the executive authority who participated in the training.