“Qloballaşan dünyada insan hüquq və azadlıqlarının təminatı və müdafiəsinə yeni yanaşmalar” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi və onun tabeliyində olan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə cari ilin 13 dekabr tarixində Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş “Qloballaşan dünyada insan hüquq və azadlıqlarının təminatı və müdafiəsinə yeni yanaşmalar” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
HEQT Mərkəzinin İcraçı direktoru Samir Mahmudov konfransı giriş nitqi ilə açaraq normativ hüquqi aktların layihələrinin hazırlanması və hüquqi ekspertizasının aparılması kimi vacib fəaliyyətlərin HEQT Mərkəzi tərəfindən səmərəli icra edildiyini bildirib. Daha sonra Samir Mahmudov normativ hüquqi aktların layihələrində hüquqi ekspertizanın həyata keçirilmə mexanizmlərindən, normayaratma texnikasının tələblərindən bəhs edərək, bu sahədə yeni təlimatın hazırlandığını və normayaratma fəaliyyəti və hüquq normalarının tətbiqi sahəsində dövlət orqanlarının (qurumlarının) hüquq sahəsində fəaliyyət göstərən əməkdaşlarına təlimlərin keçirildiyini qeyd edib. Eyni zamanda Samir Mahmudov HEQT Mərkəzi tərəfindən bir sıra Avropa ölkələrinin Mülki Məcəlləsinin təhlil edildiyini və həmin sənədlərdə mövcud olan müsbət təcrübənin Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin təkmilləşdirilməsində də istifadə olunacağını bildirib.
Daha sonra İnstitutun fəaliyyəti haqqında tədbir iştirakçılarına ümumi məlumat verən İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxışında qeyd edib ki, insan hüquqlarının təbliği, ictimaiyyətin hüquqi maarifləndirilməsi və bu sahə üzrə tədqiqatların aparılması üzrə İnstitut potensial kadrlar yetişdirir. Məhəmməd Quluzadə cari ildə insan hüquq və azadlıqlarının qorunması mövzusunda polis, məhkəmə, prokurorluq əməkdaşları, vəkillər, həmçinin gənc hüquqşünas və hüquq təhsili alan tələbələr daxil olmaqla, ümumilikdə 700-dək şəxsə maarifləndirici təlimlərin keçirildiyini vurğulayıb. Eyni zamanda Məhəmməd Quluzadə qeyd edib ki, bu il İnstitut tərəfindən 7 kitab nəşr olunub, həmçinin may ayında yaradılan "Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası" 300-ə yaxın kitab sayı və internet vasitəsi ilə 60 min endirilmə sayı ilə geniş oxucu kütləsi toplayıb.
Konfransda həmçinin HEQT Mərkəzinin Xüsusi hüququn ekspertizası şöbəsinin müdiri Samir Tağıyev “Normativ hüquqi aktların ekspertizası”, İnstitutun hüquq tədqiqatçısı Aygün Arifli “İnsan hüquqlarının tədqiqatında yeni yanaşmalar”, habelə İnstitutun təlimçi-eksperti Heydər Əliyev “Normativ hüquqi aktların ekspertizasında insan hüquqları amili” mövzusunda geniş və maraqlı təqdimatlarla çıxış ediblər.
Müzakirələrdə Bakı Dövlət Universitetinin hüquq fakültəsinin kafedra müdiri, h.e.d., professor Əmir Əliyev və h.e.d. Turqay Hüseynov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının hüquq kafedrasının müdiri, h.e.d., professor İsaxan Vəliyev, “Avrasiya Miqrasiya Təşəbbüsləri Platforması” İctimai Birliyinin sədri Azər Allahverənov, Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə Akademiyasının baş müəllimi Nuranə İbadova və başqaları çıxış ediblər.
Konfrans iştirakçıları azyaşlı miqrant uşaqların təhsil hüquqlarının qorunması, hüquq elminin inkişafı üçün təhsilin qiyabi formasının ləğv edilməsi və universitetlərdə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki biliklərin öyrədilməsinin vacibliyi, habelə mediada təbliğ olunan nifrət nitqinin araşdırılaraq ekspertizasının aparılması və bu kimi digər vacib məsələlərə aydınlıq gətirərək, təkliflər veriblər.

Состоялась научно-практическая конференция на тему «Новые подходы к обеспечению и защите прав и свобод человека в процессе глобализации современного мира »
13 декабря 2023 года при совместной организации Центра правовой экспертизы и законодательных инициатив(Центр) и  Института права и прав человека состоялась научно-практическая конференция на тему «Новые подходы к обеспечению и защитe прав и свобод человека в процессе глобализации  современного  мира », посвященная Международному дню прав человека. Самир Махмудов, исполнительный директор Центра , открыл конференцию вступительной речью и сообщил, что такие важные мероприятия, как подготовка проектов нормативно-правовых актов и проведение юридической экспертизы, эффективно выполняются Центром.
Далее Самир Махмудов рассказал о механизмах проведения юридической экспертизы проектов нормативных правовых актов, требованиях нормотворческой техники, а также отметил, что подготовлено новое пособие в этой области и проведены тренинги для сотрудников государственных органов (учреждений,структур) действующих в сфере права, нормотворческой деятельности и применения правовых норм.
В то же время Самир Махмудов сообщил, что Центром были проанализированы гражданские кодексы ряда европейских стран и отметил, что положительный опыт этих документов будет использован для совершенствования Гражданского кодекса Азербайджанской Республики.
Со своей стороны председатель правления Института Магомед Гулузаде, предоставил участникам мероприятия общую информацию о деятельности Института, отметив в своем выступлении, что Институт  готовит потенциальные кадры для продвижения прав человека, правового просвещения общественности и проведения исследований в этой области. Магомед Гулузаде подчеркнул, что в этом году были проведены тренинги на тему защиты прав и свобод человека в общей сложности для 700 человек, в их числе сотрудники полиции, суда, прокуратуры, адвокаты, а также молодые юристы и студенты юридических факультетов . Он также отметил, что в этом году Институтом было издано 7 книг, а созданная в мае «Виртуальная библиотека права и прав человека», имеющая около 300 книг и 60 000 скачиваний через  Интернет, собрала широкую читательскую аудиторию.
На конференции  с содержательными и интересными докладами выступили заведующий Отделом экспертизы частного права Центра  Самир Тагиев, представив тему «Экспертиза нормативно-правовых актов», исследователь в области права Института Айгюн Арифли  по теме  «Новые подходы в исследовании прав человека», а также тренер-эксперт Института Гейдар Алиев по  теме  «Фактор прав человека в экспертизе нормативных правовых актов».
Во время дискуссии выступили заведующий кафедрой юридического факультета Бакинского государственного университета, д.ю.н., профессор Амир Алиев и д.ю.н. Тургай Гусейнов, заведующий кафедрой права Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Исахан Велиев, председатель Общественного объединения «Евразийская платформа миграционных инициатив» Азер Аллахверанов, старший преподаватель Академии юстиции Министерства юстиции Азербайджанской Республики Нурана Ибадова и другие.
Участники конференции разъяснили и внесли  предложения  по защите  права на образование несовершеннолетних  детей-мигрантов,  отмены   заочной формы обучения с целью развития юридической науки, важности обучения практическим навыкам наравне с теоретическими знаниями, расследования и проведения экспертизы языка ненависти, пропагандируемого в медиа, а также обсудили другие важные вопросы.