Şirvanşahlar Dövləti – İslam dünyasında ən uzunömürlü hakimiyyət
Oktyabrın 23-24-də Bakı Konqres Mərkəzində “Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir.
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə təşkil edilmiş konfransda 30 ölkədən 150-dək xarici qonaq iştirak etmişdir.
Konfansın açılışında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Akif Əlizadə, mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi Əsgər Ələkbərov, eləcə də əcnəbi qonaqlar çıxış etmişlər.
İkigünlük konfrans çərçivəsində məşhur alimlər islam aləmində ən uzunömürlü hakimiyyətə malik olan minillik Şirvanşahlar dövlətinin (VI-XVI əsrlər) tarixi, memarlığı, arxeologiyası, etnoqrafiyası, ədəbiyyatı, epiqrafikası və fəlsəfəsi ilə bağlı məruzələr etmişlər.
Qədim sivilizasiyanın mərkəzlərindən biri olan Azərbaycan tarixi dövlətçilik ənənələrinə malikdir. Vətənimizin ərazisində Manna, Midiya, İşquzay, Atropatena, Şirvanşahlar, Ağqoyunlu, Qaraqoyunlu, Səfəvilər və s. kimi dünyada məşhur dövlətlər olub. Şirvanşahlar dövləti 1000 ildən artıq müddət ərzində özünün ərazi bütövlüyünü müdafiə etmiş və qorumuş, mahir hökmdarların, sərkərdələrin, dahi şairlərin və alimlərin yaşadığı siyasi və mədəni mərkəz rolunu oynayaraq, özünün dövlətçilik ənənələri ilə tanınmışdır. Şirvanşahların dövründə Bakı, Şamaxı və Dərbənddə yüksək mədəniyyət nümunələri yaradılmışdır. Prezident İlham Əliyev Şirvanşahlar sarayının bərpası ilə bağlı xüsusi fərman imzalamışdır. Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi ilə Şirvanşahlar sarayı YUNESKO-nun ümumdünya irs siyahısına daxil edilmişdir.
Konfransda Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi, Qafqaz Tarixi Mərkəzinin direktoru, YUNESKO-nun dosenti, tarixçi Rizvan Hüseynov iştirak və çıxış etmişdir. O, ukraynalı alim Tatyana Krupa ilə birgə “ОСМАНСКИЙ ДЕФТЕР ИЗ СОБРАНИЯ ЦНБ ХНУ ИМЕНИ В.Н. КАРАЗИНА: НЕКОТОРЫЕ АСПЕКТЫ ИССЛЕДОВАНИЯИ АТРИБУЦИИ” adlı məruzə təqdim etmişdir.
Oktyabrın 24-də Şirvanşahlar saray kompleksində “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi tərəfindən təşkil edilən “Şirvanşahlar irsi dünya muzeylərində” adlı sərgi açılmışdır. Sərginin açılışında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva iştirak etmişdir. Sərgi Bakıda “Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfrans çərçivəsində təşkil olunmuşdur. Sərginin açılış mərasimində çıxış edən “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi Əsgər Ələkbərov qeyd etmişdir ki, sərgidə unikal eksponatlar nümayiş etdirilir, bunlar Azərbaycana dünyanın böyük muzeylərindən gətirilib. “Sərginin əsas eksponatı – İstanbul “Hərbi muzey”indən gətirilmiş maddi mədəniyyət nümunələridir. XVI əsrin əvvəllərində qanlı müharibələrdən sonra hərbi qənimət qismində Şirvanşahlar sarayından gətirilmiş sonuncu Şirvan hökmdarı Fərrux Yəssara məxsus dörd dəbilqə, Şirvanşah Keyqubadın və Şirvanşah I Xəlilullahın yaraq-əsləhələri müvəqqəti də olsa, doğma yerlərdə nümayiş etdirilir. Həmçinin, Gürcüstan Milli Muzeyindən gətirilmiş Pir Hüseyn ibadətgahına məxsus şirəli lövhələr də nümayiş olunur” – deyə, Əsgər Ələkbərov bildirmişdir.
Bu sərgi özünün müdrik dövlət xadimlərinin şanlı fəaliyyətləri ilə zəngin Şirvanşahlar sülaləsinin minillik hökmranlığı dövrünün nadir əhəmiyyəti barədə biliklərimizi artıran mühüm hadisələrdən biridir. Alimlər və tarixçilər dünyanın müxtəlif muzeylərində saxlanılan milli sənət nümunələrinin aşkar edilməsi istiqamətində böyük iş görmüşlər. Şirvanşahların irsinin bir hissəsi Londonda Viktoriya və Albert, İstanbulun “Hərbi Muzey” və Topqapı saray-muzeyi, məşhur “Metropoliten” muzeyi (Nyu-York), Berlində İslam Mədəniyyəti Muzeyi, Dövlət Ermitajı, Ərəb Dünyasının Araşdırılması İnstitutunun Muzeyi (Paris), Londonda XV yüzilliyin miniatürlərinin, “Şirvan antologiyası” əlyazmasının (1468) saxlandığı Britaniya Kitabxanası, türk ordusunun mütləq atributu sayılan və çoxfunksiyalı əhəmiyyəti olan tiyanların Bakıya gətirildiyi Gürcüstan Milli Tarix Muzeyi kimi dünya muzeylərinin kolleksiyalarındadır.
Tarixin bu dövrünə aid olan mühüm eksponatları, həmçinin, Azərbaycan Milli Tarix Muzeyində də saxlanılmaqdadır.

Shirvanshahs State – the longest-lived power in the Islamic world
An international scientific conference entitled "From Modern Azerbaijan to History of Shirvanshahs" was held at the Baku Congress Center on October 23-24.
About 150 foreign guests from 30 countries participated in the conference organized by the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Department and the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Akif Alizadeh, Minister of Culture Abulfaz Garayev, Head of Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Department Asker Alakbarov and foreign guests delivered speeches at the opening ceremony.
During the two-day conference, prominent scholars made reports on the history, architecture, archeology, ethnography, literature, epigraphy and philosophy of the state of the Shirvanshahs (VI-XVI centuries), which has the longest power in the Islamic world.
Azerbaijan, one of the centers of ancient civilization, has historic traditions of statehood. On the territory of our country there were such famous states as Manna, Medina, Ishquzai, Atropatena, Shirvanshahs, Aggoyunlu, Garagoyunlu,
Safavids and others. The state of Shirvanshahs has defended and protected its territorial integrity for more than 1.000 years, and has been known for its statehood traditions, playing the role of political and cultural center of the rulers, warriors, geniuses and scholars. During Shirvanshahs, high cultural samples were created in Baku, Shamakhi and Derbent. President Ilham Aliyev signed a special decree on the restoration of the palace of Shirvan. With the support of Mehriban Aliyeva, Shirvanshakh Palace has been included in the list of UNESCO World Heritage.
Senior scientific worker of the Institute for Law and Human Rights, director of the Caucasus History Center, docent of UNESCO, historian Rizvan Huseynov attended and spoke at the conference. He presented a report with the Ukrainian scientist Tatyana Krupa "OTTOMAN DEFTER FROM COLLECTION OF CSL KhNU NAMED KARAZIN: SOME ASPECTS OF RESEARCH AND ATTRIBUTION.”
An exhibition titled "Shirvanshahs heritage in world museums", organized by the Icheri Sheher State Historical-Architectural Reserve, was opened in the Shirvanshahs Palace on 24 October. Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Leyla Aliyeva attended the opening of the exhibition. The exhibition was organized within the framework of the international conference "Visiting from modern Azerbaijan to the history of Shirvanshahs" in Baku. The head of the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Department Asker Alakbarov said that at the exhibition the unique exhibits were exhibited , which were brought to Azerbaijan from the world's largest museums. "The main exhibit of the exhibition is the examples of material culture brought from Istanbul" Military Museum ". At the beginning of the sixteenth century, the four helmets belonging to the last Shirvan governor Farrukh Ashmar, Shirvanshah Khaighubad and Shirvanshah I Halilullah, who were brought from the palace of Shirvanshahs as a military loot after the bloody wars, were demonstrated in their native places, temporarily. Also, glazed plaques belonging to the Pir -Hussein temple brought from the Georgian National Museum are also displayed, "Asker Alakbarov said.
This exhibition is one of the important events in our knowledge of the rare significance of the millennial rule of the Shirvanshahs dynasty, rich with the glorious contributions of their wise statesmen. Scientists and historians have done a great job in identifying national art samples stored in different museums around the world.
A part of heritage of Shirvanshahs is in London Victoria and Albert, London's Military Museum and Topkapi Palace Museum, the Metropolitan Museum (New York), the Museum of Islamic Culture in Berlin, the State Hermitage, the Museum of the Arab World Research Institute (Paris), XV the British Library, where the manuscripts of the century "The Anthology of Shirvan" (1468) are kept, are in the collections of world museums, which are the absolute attributes of the Turkish army and the National Historical Museum of Georgia, where the multifunctional significance is brought to Baku.
The most important exhibits of the history of this period is also kept at the National History Museum.