Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun 25 illik yubileyinə və Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut) dekabrın 6-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə, İnstitutun 25 illik yubileyinə və Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirmişdir.
Tədbirdə İnstitutun əməkdaşlarının hüququn müxtəlif sahələrinə dair yeni çapdan çıxmış kitablarının təqdimatı ilə yanaşı, İnstitutun 25 il ərzində həyata keçirdiyi fəaliyyətlər barədə də ətraflı məlumat verilmişdir. İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə təqdimatında Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan İnstitutda bu müddət ərzində 228 elmi işin müdafiə olunduğunu, 700-dən çox tələbə və məzunun təcrübə keçdiyini, 1500-ə yaxın kitab, dərslik və məqalənin dərc edildiyini, 150-dən çox qanuna təklif və rəylər hazırlandığını, habelə yüzlərlə şəxsin insan hüquqları ilə bağlı təlimlərə cəlb olunduğunu qeyd etmişdir. Eyni zamanda, yeni yaradılan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası”nda 60.000-dən çox endirilmə statistikasının olduğu vurğulanmışdır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Sədrinin birinci müavini Əli Hüseynli, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Hüquq siyasəti məsələləri sektorunun müdiri Rüstəm Qasımov, İnsan hüquqlarının müdafiəsi məsələləri sektorunun müdiri Həbib Abdullayev, BMT-nin İnkişaf Proqramının rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən xanım Alessandra Rokkasalvo, Milli Məclisin deputatı, h.e.d. Nizami Səfərov çıxış edərək Azərbaycanda insan hüquqları sahəsində aparılan islahatlar və nailiyyətlər barədə məlumat vermişlər.
“Azərbaycanda hüquq elminin mövcud problemləri, yeni prioritetləri və perspektivləri” mövzusunda aparılan müzakirədə müxtəlif ali təhsil ocaqlarının hüquqşünas alimləri və dövlət qurumlarının əməkdaşları hüquq elminin inkişafı ilə bağlı təkliflər səsləndirmiş, bu sahədə görüləcək işlərə dair fikir mübadiləsi aparmışlar.

Мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, 25-летнему юбилею Института права и прав человека и Международному дню прав человека
6 декабря Институт права и прав человека (Институт) провел мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, 25-летнему юбилею Института и Международному дню прав человека.
На мероприятии, помимо презентации новоизданных книг сотрудников Института по различным областям права, также была предоставлена подробная информация о деятельности Института за 25-летний период. В своем выступлении председатель правления Института Магомед Гулузаде сообщил , что в Институте, созданном по инициативе Великого лидера Гейдара Алиева, за этот период было защищено 228 научных работ, более 700 студентов и выпускников прошли стажировку, было издано около 1500 книг, учебников и статей, подготовлены отзывы и предложения к более чем 150 законам, а также отметил , что сотни людей были привлечены к тренингам по правам человека. В то же время было подчеркнуто, что по статистическим данным количество скачиваний с «Виртуальной библиотеки права и прав человека», посвященной 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева, превышает 60.000 раз.
Выступившие на мероприятии первый заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, Али Гусейнли, заведующий сектором по вопросам правовой политики Администрации Президента Азербайджанской Республики, Рустам Гасымов, заведующий сектором по вопросам защиты прав человека Администрации Президента Азербайджанской Республики, Габиб Абдуллаев, исполняющая обязанности резидента-представителя Программы развития ООН в Азербайджане, Адессандра Роккасальво, депутат Милли Меджлиса, д.ю.н. Низами Сафаров, проинформировали о достижениях и реформах проведенных в области прав человека в Азербайджане.
В ходе дискуссии на тему «Существующие проблемы, новые приоритеты и перспективы юридической науки в Азербайджане» ученые-юристы различных высших учебных заведений и сотрудники государственных структур озвучили предложения по развитию юридической науки и обменялись мнениями о работе, которую предстоит провести в этом направлении.