“Ümummilli Lider Heydər Əliyevin apardığı hüquqi islahatlar və onların əhəmiyyəti” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi tərəfindən cari ilin 3 noyabr tarixində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin apardığı hüquqi islahatlar və onların əhəmiyyəti” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
“Ölkəmizin bütün istiqamətlərdə, eləcə də hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində inkişaf strategiyasının təməlini qoyan Ümummilli Lider həmin prosesin əsas tərkib hissəsi kimi hüquq sahəsində geniş islahatların əsasını qoydu. Müstəqilliyini yeni bərpa etmiş bir dövlət üçün hüquqi islahatların aparılması nə qədər vacib idisə, həmin islahatları şərtləndirən, onların təməl prinsiplərini özündə əks etdirən və ümumilikdə, islahat prosesinin gələcək yol xəritəsini müəyyənləşdirən Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbulu da bir o qədər vacib idi. Bütün çətinliklərə və maneələrə baxmayaraq Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk Konstitusiyanın qəbul edilməsi kimi çox mürəkkəb və əhəmiyyətli prosesi uğurla başa çatdırdı” – bu fikirləri tədbirin açılış nitqində HEQT Mərkəzinin İcraçı direktoru Samir Mahmudov səsləndirib. O, eyni zamanda Ulu Öndərin insan hüquqlarının təmin edilməsi, müdafiəsinin gücləndirilməsi və digər sahələrdə həyata keçirdiyi islahatların əhəmiyyətindən danışıb.
Eyni zamanda Samir Mahmudov Hüquq İslahat Komissiyasının yaradılması, cinayətkarlığa qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi, milli qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, habelə məhkəmə sisteminin və müstəqil vəkillik təsisatının təkmilləşdirilməsi sahəsində Heydər Əliyevin apardığı islahatların bu gün dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən də uğurla və sistemli şəkildə davam etdirildiyini vurğulayıb.
Daha sonra HEQT Mərkəzinin tabeliyində olan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanın ilk “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsinin ölkəmiz üçün vacib və əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Həmçinin, qeyd edib ki, bu Dövlət Proqramına əsasən həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində ölkədə insan hüquq və azadlıqlarına dair elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, elmi tövsiyələrin hazırlanması və bu sahədə hüquqi biliklərin dərinləşdirilməsi məqsədilə “İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutu”nun (indiki Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu) yaradılması məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Eyni zamanda Üzeyir Məmmədov cari ilin may ayından Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun rəsmi saytında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası”nın fəaliyyətini də diqqətə çatdırıb.
Bundan başqa Konfransda Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Bəhruz Məhərrəmov, Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin sədr müavini Pərviz Ələkbərov, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının sektor müdiri Müqalib Mahmudov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdirləri, h.e.d., professorlar Əmir Əliyev və Alış Qasımov, İslahatçı Qadınlar və İnnovasiyalar İctimai Birliyinin sədri Vüsalə Hüseynli və HEQT Mərkəzinin baş mütəxəssisi Könül Bədəlova çıxış ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının, Konstitusiya Məhkəməsinin, Ali Məhkəmənin, Baş Prokurorluğun, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının, Ədliyyə Nazirliyi Ədliyyə Akademiyasının, Daxili İşlər Nazirliyinin və Polis Akademiyasının, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasının, həmçinin bir sıra dövlət qurumlarının və media subyektlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.

Состоялась научно-практическая конференция на тему «Правовые реформы, проведенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и их значение»
3 ноября текущего года Центр правовой экспертизы и законодательных инициатив провёл научно-практическую конференцию на тему «Правовые реформы, проведенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и их значение», посвященную 100-летию Великого лидера Гейдара Алиева.
«Общенациональный лидер, заложивший фундамент стратегии развития нашей страны во всех направлениях, а также в направлении построения правового государства, положил начало масштабным реформам в правовой сфере как главной составляющей процесса развития. Проведение правовых реформ, после обретения независимости Азербайджаном ,имело важное значение, настолько же было важно принятие Конституции Азербайджанской Республики, обуславливающей эти реформы, отображающей их фундаментальные принципы и в целом определяющей будущую дорожную карту реформационного процесса . Несмотря на все трудности и препятствия, Гейдар Алиев успешно завершил очень сложный и важный процесс принятия первой Конституции в истории независимого Азербайджана », — эти мысли во вступительной речи при открытии мероприятия озвучил исполнительный директор Центра ПЭЗИ Самир Махмудов. Он также рассказал о значимости реформ, проведенных Великим лидером в отношении обеспечения прав человека, укреплении их защиты и других сферах.
В то же время Самир Махмудов отметил, что создание Комиссии по правовой реформе, усиление борьбы с преступностью, гуманизация политики наказания, формирование национальной законодательной базы, а также реформы, проведенные Гейдаром Алиевым в сфере совершенствования судебной системы и института независимой адвокатуры, в настоящее время успешно и планомерно реализовываются главой государства Ильхамом Алиевым.
Далее выступил заместитель председателя правления Института права и прав человека при Центре ПЭЗИ Узейир Мамедов, рассказав о важности и значимости первой в Азербайджане «Государственной программы по защите прав человека» утвержденной Распоряжением общенационального лидера Гейдара Алиева от 18 июня 1998 года. Он также отметил, что меры, реализуемые в рамках этой Государственной программы, с целью проведения научно-исследовательских работ по вопросам прав и свобод человека в стране, подготовки научных рекомендаций и углубления правовых знаний в этой области способствовали основанию «Научно-исследовательского института по правам человека» (ныне Институт права и прав человека), что несомненно связано с именем Великого лидера. Вместе с тем Узейир Мамедов сообщил о деятельности «Виртуальной библиотеки права и прав человека», действующей на официальном сайте Института права и прав человека с мая текущего года и посвященной 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Также на конференции выступили депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Бахруз Магеррамов, заместитель председателя Президиума Коллегии адвокатов Парвиз Алекперов, заведующий сектором аппарата Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики Мугалиб Махмудов, заведующие кафедрами Бакинского государственного университета, д.ю.н., профессора Амир Алиев и Алыш Гасымов, председатель общественного объединения «Женщины-реформаторы и инновации» Вюсаля Гусейнли и старший специалист Центра ПЭЗИ Кенуль Бадалова.
В мероприятии приняли участие представители Администрации Президента Азербайджанской Республики, Конституционного суда, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, Академии юстиции при Министерстве юстиции, Министерства внутренних дел и Полицейской академии, Академии Службы государственной безопасности имени Гейдара Алиева, а также ряда государственных структур и медиа-субъектов.