“Ümummilli Lider Heydər Əliyevin apardığı hüquqi islahatlar və onların əhəmiyyəti” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi tərəfindən cari ilin 3 noyabr tarixində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin apardığı hüquqi islahatlar və onların əhəmiyyəti” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
“Ölkəmizin bütün istiqamətlərdə, eləcə də hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində inkişaf strategiyasının təməlini qoyan Ümummilli Lider həmin prosesin əsas tərkib hissəsi kimi hüquq sahəsində geniş islahatların əsasını qoydu. Müstəqilliyini yeni bərpa etmiş bir dövlət üçün hüquqi islahatların aparılması nə qədər vacib idisə, həmin islahatları şərtləndirən, onların təməl prinsiplərini özündə əks etdirən və ümumilikdə, islahat prosesinin gələcək yol xəritəsini müəyyənləşdirən Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbulu da bir o qədər vacib idi. Bütün çətinliklərə və maneələrə baxmayaraq Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk Konstitusiyanın qəbul edilməsi kimi çox mürəkkəb və əhəmiyyətli prosesi uğurla başa çatdırdı” – bu fikirləri tədbirin açılış nitqində HEQT Mərkəzinin İcraçı direktoru Samir Mahmudov səsləndirib. O, eyni zamanda Ulu Öndərin insan hüquqlarının təmin edilməsi, müdafiəsinin gücləndirilməsi və digər sahələrdə həyata keçirdiyi islahatların əhəmiyyətindən danışıb.
Eyni zamanda Samir Mahmudov Hüquq İslahat Komissiyasının yaradılması, cinayətkarlığa qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi, milli qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, habelə məhkəmə sisteminin və müstəqil vəkillik təsisatının təkmilləşdirilməsi sahəsində Heydər Əliyevin apardığı islahatların bu gün dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən də uğurla və sistemli şəkildə davam etdirildiyini vurğulayıb.
Daha sonra HEQT Mərkəzinin tabeliyində olan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanın ilk “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsinin ölkəmiz üçün vacib və əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Həmçinin, qeyd edib ki, bu Dövlət Proqramına əsasən həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində ölkədə insan hüquq və azadlıqlarına dair elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, elmi tövsiyələrin hazırlanması və bu sahədə hüquqi biliklərin dərinləşdirilməsi məqsədilə “İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutu”nun (indiki Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu) yaradılması məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Eyni zamanda Üzeyir Məmmədov cari ilin may ayından Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun rəsmi saytında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası”nın fəaliyyətini də diqqətə çatdırıb.
Bundan başqa Konfransda Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Bəhruz Məhərrəmov, Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin sədr müavini Pərviz Ələkbərov, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının sektor müdiri Müqalib Mahmudov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdirləri, h.e.d., professorlar Əmir Əliyev və Alış Qasımov, İslahatçı Qadınlar və İnnovasiyalar İctimai Birliyinin sədri Vüsalə Hüseynli və HEQT Mərkəzinin baş mütəxəssisi Könül Bədəlova çıxış ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının, Konstitusiya Məhkəməsinin, Ali Məhkəmənin, Baş Prokurorluğun, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının, Ədliyyə Nazirliyi Ədliyyə Akademiyasının, Daxili İşlər Nazirliyinin və Polis Akademiyasının, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasının, həmçinin bir sıra dövlət qurumlarının və media subyektlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.

A scientific-practical conference named “Legal reforms carried out by National Leader Heydar Aliyev and their importance” was held at the Institute
On November 3, 2023, the Center for Legal Examination and Legislative Initiatives held a scientific-practical conference on topic “Legal reforms carried out by National Leader Heydar Aliyev and their importance” dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev.
“The National Leader laid the foundations for the development strategy of our country in all directions, including legal state construction. He also initiated large-scale reforms in the field of law as the main component of this process. Despite all the difficulties and challenges, Heydar Aliyev successfully completed the very complex and important process of adopting the first Constitution in the history of independent Azerbaijan” - said the Executive director of the Center, Samir Mahmudov, during the opening speech at the event. At the same time, he spoke about the importance of the reforms carried out by the Great Leader in ensuring human rights, strengthening their protection and other areas. S. Mahmudov also emphasized that the reforms carried out by Heydar Aliyev in the field of creating a Legislative Reforms Commission, strengthening the fight against crime, humanizing penal policy, forming a national legislative framework, as well as improving the judicial system and independent advocacy, are successfully and systematically continued by the head of state Ilham Aliyev.
Deputy chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Uzeyir Mammadov, emphasized that the first “State Program on the Protection of Human Rights” which was announced in Azerbaijan by the Order of June 18, 1998, of National Leader Heydar Aliyev is of significant importance for our country. He also noted that as a result of the measures implemented within the framework of the mentioned State program, scientific research work is being carried out on issues of human rights and freedoms in the country, scientific recommendations are being prepared, and in order to deepen legal knowledge in this area, the Great Leader created the “Research Institute on Human Rights” (now the Institute of Law and Human Rights). U. Mammadov  brought to attention the activities of the “Virtual Library of Law and Human Rights”, dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, on the official website of the Institute of Law and Human Rights as well.
Deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Bahruz Maharramov, Deputy Chairman of the Presidium of the Bar Association, Parviz Alakbarov, Sector Manager of the Department of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Mugalib Mahmudov, Heads of departments of Baku State University, Doctors of Juridical Science,  Professors Amir Aliyev and Alish Gasimov, Chairman of the Public Union “Women Reformers and Innovations”, Vusala Huseynli and Senior specialist of the Center Konul Badalova delivered speeches at the event as well.
The conference was attended by the representatives of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the Constitutional Court, the Supreme Court, the Prosecutor General's Office, the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, the Academy of Justice under the Ministry of Justice, The Ministry of Internal Affairs and the Police Academy, State Security Service Academy named after Heydar Aliyev and media representatives.