Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün mülkiyyət hüququnun qorunmasına dair təlim keçirilib
İyunun 19-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Tədbirdə çıxış edən Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin Hüquq və kadr məsələləri sektorunun müdiri Teymur Əzizov mülkiyyət hüququnun insan hüquqlarının təmin olunmasında, hüquqi dövlət prinsiplərinin möhkəmləndirilməsində və ictimai münasibətlərin tənzimlənməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, dövlət qulluqçularının bu sahədə hüquqi biliklərinin artırılmasının və müasir beynəlxalq hüquq standartlarının mənimsənilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev mülkiyyət hüququnun tarixi inkişaf mərhələləri, onun Roma hüququndan başlayaraq fundamental insan hüquqlarından biri kimi formalaşması və beynəlxalq hüquq sistemində əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Eyni zamanda, bildirilib ki, heç kəs məhkəmə qərarı olmadan mülkiyyətindən məhrum edilə bilməz, dövlət və ya ictimai ehtiyaclar üçün mülkiyyətin özgəninkiləşdirilməsi isə yalnız qabaqcadan ədalətli kompensasiya ödənilməsi şərti ilə mümkündür.
İnstitutun şöbə müdiri Hamlet Babayev və təlimçi-eksperti Orxan Bəşirli tərəfindən mülkiyyət hüququnun müdafiə mexanizmləri və mövcud milli hüquqi vasitələr barədə məlumatlar təqdim edilib.
Təlim çərçivəsində keçirilən praktik sessiyada iştirakçılar hipotetik hüquqi situasiyalar əsasında qrup işinə cəlb olunublar. Onların sualları cavablandırılıb və praktiki məsələlər üzrə geniş müzakirələr aparılıb.

Для сотрудников Исполнительной власти Хатаинского района проведён тренинг по вопросам защиты права собственности
19 июня Институтом права и прав человека был организован тренинг для сотрудников Исполнительной власти Хатаинского района на тему «Защита права собственности и Европейская конвенция».
Выступая на мероприятии, заведующий сектором по правовым и кадровым вопросам Исполнительной власти Хатаинского района Теймур Азизов подчеркнул, что право собственности играет важную роль в обеспечении прав человека, укреплении принципов правового государства и регулировании общественных отношений. Он отметил значимость повышения правовых знаний государственных служащих в данной сфере, а также освоения современных международных правовых стандартов.
Далее заместитель председателя Правления Института Вафаддин Ибаев рассказал об исторических этапах развития права собственности, его становлении в качестве одного из фундаментальных прав человека, начиная с римского права, а также о его значении в международной правовой системе. Кроме того, было отмечено, что никто не может быть лишён своей собственности без решения суда, а отчуждение имущества для государственных или общественных нужд допускается только при условии предварительной выплаты справедливой компенсации.
Начальник отдела Института Гамлет Бабаев и эксперт-тренер Орхан Баширли представили информацию о механизмах защиты права собственности и существующих национальных правовых средствах.
В рамках тренинга состоялась практическая сессия, в ходе которой участники были привлечены к групповой работе на основе гипотетических правовых ситуаций. Им были даны ответы на интересующие их вопросы, а также проведено широкое обсуждение практических аспектов.