Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün mülkiyyət hüququnun qorunmasına dair təlim keçirilib
İyunun 19-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Tədbirdə çıxış edən Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin Hüquq və kadr məsələləri sektorunun müdiri Teymur Əzizov mülkiyyət hüququnun insan hüquqlarının təmin olunmasında, hüquqi dövlət prinsiplərinin möhkəmləndirilməsində və ictimai münasibətlərin tənzimlənməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, dövlət qulluqçularının bu sahədə hüquqi biliklərinin artırılmasının və müasir beynəlxalq hüquq standartlarının mənimsənilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev mülkiyyət hüququnun tarixi inkişaf mərhələləri, onun Roma hüququndan başlayaraq fundamental insan hüquqlarından biri kimi formalaşması və beynəlxalq hüquq sistemində əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Eyni zamanda, bildirilib ki, heç kəs məhkəmə qərarı olmadan mülkiyyətindən məhrum edilə bilməz, dövlət və ya ictimai ehtiyaclar üçün mülkiyyətin özgəninkiləşdirilməsi isə yalnız qabaqcadan ədalətli kompensasiya ödənilməsi şərti ilə mümkündür.
İnstitutun şöbə müdiri Hamlet Babayev və təlimçi-eksperti Orxan Bəşirli tərəfindən mülkiyyət hüququnun müdafiə mexanizmləri və mövcud milli hüquqi vasitələr barədə məlumatlar təqdim edilib.
Təlim çərçivəsində keçirilən praktik sessiyada iştirakçılar hipotetik hüquqi situasiyalar əsasında qrup işinə cəlb olunublar. Onların sualları cavablandırılıb və praktiki məsələlər üzrə geniş müzakirələr aparılıb.

Training on the Protection of Property Rights Held for Employees of the Khatai District Executive Authority
On June 19, the Institute of Law and Human Rights organized a training session entitled “Protection of Property Rights and the European Convention” for employees of the Khatai District Executive Authority.
Speaking at the event, Teymur Azizov, Head of the Legal and Human Resources Sector of the Khatai District Executive Authority, emphasized that the right to property plays a crucial role in ensuring human rights, strengthening the rule of law, and regulating social relations. He noted the importance of enhancing civil servants’ legal knowledge in this field and promoting their understanding of contemporary international legal standards.
Vafaddin Ibayev, Deputy Chairman of the Board of the Institute, provided information on the historical development of property rights, their evolution from Roman law into one of the fundamental human rights, and their significance within the international legal system. He further stated that no person may be deprived of their property without a court decision and that the expropriation of property for State or public needs is possible only upon the prior payment of fair compensation.
Hamlet Babayev, Head of Human Rights Training and Expertise Department at the Institute, and Orkhan Bashirli, trainer-expert at the Institute, delivered presentations on the mechanisms for the protection of property rights and the legal remedies available under national legislation.
During the practical session, participants engaged in group discussions based on hypothetical legal scenarios. Their questions were answered, and practical issues related to the protection of property rights were discussed in detail.